anker-54x96               f340-thetis               anker-54x96

 
Fra Til Chefer på THETIS 1945 – 1963
10.Okt 1945 3. Maj 1946 OK Jens Julius Westrup ( * )
3. Maj 1946 20. Nov 1947 OK Jørgen Theodor Balthazar Münter
2. Dec 1947 15. Jun 1948 OK Thorkel Bjerre
17. Jun 1948 20. Okt 1948 KK Georg Wolf
1. Feb 1952 15. Mar 1953 KK Jørgen Frederik Tønnesen Lolle
15. Mar 1953 23. Mar 1955 KK Jan Bjerre Bonnek
25. JAN 1956 5. OKT 1956 KK Preben Peter Holm
5. OKT 1956 9. DEC 1957 KK Erling Rasmussen Vierø
9. DEC 1957 11. DEC 1958 KK Erik Anker Aalborg
11. DEC 1958 primo 1960 KK Jørgen Alfred Hviid
primo 1960 ultimo 1960 KK Helge Worm-Leonhard
ultimo 1960 16.OKT 1961 OK Knud Sørensen Kærgård
16.OKT 1961 19. MAR 1962 OK Georg Lykkegaard Smidt-Jensen
19. MAR 1962 8. MAJ 1963 KK Helge Worm-Leonhard ( ** )
 

( * ) Overtog medio 1945 i England og hjemsejlede GERANIUM, som den 10.oktober 1945 hejste kommando og, efter kongelig resolution, fik navnet THETIS.

( * * ) Det er muligt, at Worm-Leonhard fratrådte da THETIS strøg kommando for sidste gang omkring årsskiftet 1962/63, den henlå således med maskinskade, uden kommando indtil den udgik af flådens tal den 8. maj 1963. Den blev solgt den 20. december 1963 til ophuggerfirmaet H. J. Hansen i Odense for den nette sum af 203.688 Kr.